"Cześć! Przechodziłem obok jakieś 30 sekund temu...

Spodobałaś mi się! Chciałbym Cię poznać... Może chciałabyś się umówić na kawę jutro o 14.30?" – powiedział do dziewczyny chłopak na ulicy. Zrobił to bardzo naturalnie, szczerze, z dużą pewnością siebie, dużo się uśmiechał. Na co ona - "No jasne! Czemu nie!" - umówili się więc, wymienili telefonami i następnego dnia spotkali...

 

mode-one

 

Czy to jakaś historia z filmu? Fikcja literacka? Nie!

To historia z życia wzięta!

 

Dla dociekliwych - potem na randce dziewczyna mówi do niego: "Wiesz co? W zasadzie to zaimponowałeś mi swoją odwagą. Jak powiedziałam o tym koleżankom, to mi zazdrościły!"

 

Zaraz zaraz! Pomyślisz sobie... ale jak to?

Taka otwarta i bezpośrednia szczerość?

 

Wiesz... jeśli zawsze wszyscy mówili Ci, że nie należy się wychylać, że trzeba działać ostrożnie i powoli, że nie należy szybko deklarować własnych oczekiwań, to wiedz, że nie jesteś sam! Miałem ten problem połowę życia. Zawsze gdy pojawiał się kogoś na horyzoncie starałem się prowadzić interakcje jak najłagodniej, by tylko czasem się nie potknąć i zawieść. Ale! Zdradzę Ci pewien sekret, który odkryłem...

 

im szybciej wykonasz akcję i im szczerzej
tym lepiej dla Ciebie i dla tej osoby! :)

 

Czemu?Jeśli facet, który Ci się podoba, lub dziewczyna:

 • jest zajęta / zajęty – 30 sekund i już wiesz, nie tracisz czasu.
 • dziwnie się zachowuje – 30 sekund i już wiesz, że nie warto.
 • jest zainteresowany / zainteresowana – 30 sekund i wiesz, więc się umawiasz!

 

Po co ten cały wstęp?

 

Postanowiłem dziś opisać dość ciekawą koncepcję, na którą natknąłem się pewnego czasu (2 lata temu) podczas długiej i krętej ścieżki własnego Samorozwoju. Była to koncepcja, która całkowicie zrewolucjonizowała moje postrzeganie świata i wyniosła interpersonalną część mojego życia, na zupełnie nowy – znacznie wyższy poziom! Opisana została w książce Mode One, którą gorąco polecam. Jedyna wada jest taka, że nie ma jej w polskiej wersji językowej.

 

Mode One, czyli jeden tryb! Nic więcej nie potrzebujesz. Nie musisz nic udawać, nic ukrywać, nic kombinować i nie musisz, jak głupi, rozpoznawać terenu, by czasem nie usłyszeć słowa "NIE". Jedyne zalecane działanie to maksymalnie bezpośrednie i szczere!

 

Dziewczyny! Ile razy zdarzało wam się spotkać przystojnego faceta w szkole, w pracy, na imprezie lub dyskotece, gdzieś na mieście, w kinie, w pubie, który nie miał za grosz odwagi do was zagadać? Panowie, a ile razy to właśnie wy byliście w tej sytuacji? Czy trzeba czekać i czekać, aż ktoś w końcu wykona akcję? Jakie to ma znaczenie, kto zaczyna? Jeśli coś ma z tego być, nie to jest istotne! Więc może by tak w końcu częściej brać los we własne ręce? Znacie starożytną maksymę „szczęście sprzyja odważnym?” :)

 

Ok, zaczynamy - zasada jest prosta!

 • jeśli chcesz coś powiedzieć, to mówisz.
 • jeśli chcesz coś zrobić, to robisz.
 • jeśli nie ma efektu - jesteś zwycięzcą, bo zrobiłeś co chciałeś BEZ wymówek.
 • jeśli się uda, jesteś zwycięzcą podwójnym!

 

Mode One zakłada, że powinieneś działać w oparciu o jeden tryb, w którym jesteś full bezpośredni, full szczery, dodatkowo w sposób, który jest full skuteczny (ale grzeczny! szarmancki!). Robimy to zawsze – bez względu na sytuacje...

 

Od razu w tym momencie zaznaczę, że SZCZEROŚĆ była już poruszana na tym blogu, tak więc gdybyś miał wątpliwości to zapoznaj się z podlinkowanym artykułem. To ważne, bo zrozumiesz, że szczerość może być "radykalna" lub "dyplomatyczna".

 

Przykład:

 • (szczerość niezalecana) Ten obraz jest tragiczny.
 • (szczerość zalecana) Ten obraz do mnie nie przemawia.

 

Ok, wracając do Mode One...

Przedstawiam 4 typy ludzkich zachowań!

 

Działanie nieszczere i nieskuteczne

Działanie nieszczere i skuteczne

Działanie szczere i nieskuteczne

Działanie szczere i skuteczne

 

Ad. Działanie nieszczere i nieskuteczne:

 • Działanie typowych sfrustrowanych osób, które nie wiedzą jak mogą osiągnąć swoje cele. Wydaje im się, że bycie "przesadnie miłym" wystarczy, w rezultacie zostają przyjaciółmi bo przegięli z budowaniem fazy "zaufania", zaniedbując fazę "zainteresowania". Jest to też nieszczere, bo chcieliby się związać, ale nie mają odwagi tego wyznać, więc brną w przyjaźń.

 

Ad. Działanie nieszczere i skuteczne:

 • W tej puli znajdziesz wszystkie te osoby, które dużo obiecują i dużo tym osiągają, mamią jakąś wizją, a w rzeczywistości zależy im na czymś zupełnie innym. Jeśli napotkają osoby łatwowierne, osiągają swoje cele, ale ich metody nie są uczciwe – prowadzi to długofalowo do licznych spalonych kontaktów i zerwanych relacji. (Uwaga na takie osoby!)

 

Ad. Działanie szczere i nieskuteczne:

 • Przesadna radykalna szczerość, która nie jest odpowiednio dopasowana do odbiorcy. Mówimy dziewczynie poznanej w McDonaldzie, że chcemy z nią zamieszkać, mieć dzieci, psa i dom z białym płotkiem – nawet jeśli to jest szczere, nie jest skalibrowane, więc jest nieskuteczne! Tak samo, gdyby dziewczyna wyznała miłość facetowi po 3 dniach znajomości w większości przypadków, mogłoby to zostać źle odebrane.

 

Ad. Działanie szczere i skuteczne:

 • Oto działanie propagowane przez MODE ONE! Czyli jeśli chcesz osiągnąć jakiś cel, należy nie kryć się z nim i otwarcie o tym rozmawiać. Dla wielu jest to trudne, ale jak każda umiejętność często trenowana staje się nawykiem, a potem częścią nas samych.
 • Ten styl życia nie jest łatwy, ale niesie ze sobą wielką prostotę. Chcesz powiedzieć X, zastanów się tylko jak to ubrać w słowa i powiedz! Chcesz coś zrobić – zastanów się jak to wykonać w sposób maksymalnie bezpośredni, szczery, NIE obrażający kogoś i zrób! Zero wymówek! Zero strachu! Zero kombinowania! Zero ukrywania własnych zamierzeń, emocji i uczuć! Oto MODE ONE!

 

Dla niektórych może to być szok! Ale...

 

Dzięki temu nie tracisz czasu, oszczędzasz sobie nerwów, budujesz własne "mentalne jaja", a co idzie za tym już zawsze, w każdym kontekście życia jasno i bez oporów deklarujesz własne oczekiwania!

 

Na koniec!

 

Mode One to styl życia, który może stosować KAŻDY (stary, młody, facet, kobieta) ZAWSZE!

 • Chcesz podwyżkę? Powiedź o tym szefowi (nawet jak się nie zgodzi, będzie wiedział, że masz odwagę zapytać, że wiesz ile jesteś wart i że nie boisz się sięgnąć po swoje!)
 • Chcesz numer od ślicznej dziewczyny? Powiedź jej o tym! (one lubią szczerość, nie znoszą za to owijania w bawełnę – szukają prawdziwych facetów!)
 • Jeśli jesteś dziewczyną – też możesz bez żadnych przeszkód wyrażać siebie robiąc to na co masz ochotę nie bacząc na ograniczenia stawiane przez społeczeństwo. Podoba Ci się facet? Nie czekaj dwóch tygodni, aż zaprosi Cię na kawę – zrób to sama! To, że wiesz czego chcesz i nie boisz się po to sięgnąć stawia Cię wysoko w hierarchii społecznej! :)

 

Aha! Jeśli w tej chwili myślisz sobie - „ok, ok, wszystko pięknie, ale co pomyślą inni o tak radykalnej zmianie osobistej?” - generalnie na tym blogu pojawił się już artykuł o OPINIACH, więc odsyłam do niego!

cele

 

Krótko mówiąc – większość osób realizuje swoje cele w sposób ujęty po prawej...

Mode One zachęca by realizować je w sposób zobrazowany po lewej!

 

Aha!

Jeżeli i w Twoim życiu wydarzyła się jakaś sytuacja gdzie szczerość i prostolinijność opisywana w tym artykule również przyniosła wymierne rezultaty - PODZIEL SIĘ Z NAMI! Być może właśnie dzięki TOBIE ktoś się przełamie... i już jutro zrobi coś, z czym nosił się od roku czasu! :)

 

Jeżeli uważasz, że to co piszę ma sens - polub ten artykuł! Pozdrawiam! :D