Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedne osoby osiągają większe sukcesy niż inne mimo, że nie zawsze jest to podyktowane ciężką pracą. Sukces tkwi w szczegółach - w umiejętności organizowania pracy w sposób mądry i przemyślany. Mówię tu o planie realizacji dowolnie wybranego celu.

 

Zapytasz pewnie teraz - "dlaczego cele są takie istotne?".

Otóż, według badań prowadzonych w USA, tylko 3% osób sporządza cele, a tylko 1% robi to poprawnie. Co najbardziej interesujące, aż 95% osób z tego 1% osiąga znaczny sukces w dowolnej wybranej przez siebie dziedzinie, którą obejmował cel. Natomiast pozostała badana cześć społeczeństwa nie wykonująca celów, wykazała się osiągalnością marzeń na poziomie 10%. Przypadek? Nie sądzę... 

 

Dzieje się tak dlatego, że działają w nas 2 podstawowe mechanizmy:

  • Mechanizm porażki - Zdolność do poruszania się po linii najmniejszego oporu, skłonność do otrzymywania natychmiastowej nagrody bez zastanawiania się nad długofalowymi konsekwencjami.

  • Mechanizm sukcesu - Zdolność do inwestowania, rozwoju, stawiania czoła chwilowym przeciwnością nawet gdy wymaga to ogromnego wysiłku. Im większy cel tym bardziej prawdopodobne, że zmusisz się do robienia rzeczy by dojść tam gdzie chcesz.

 

Cele pomagają uruchomić nasz wewnętrznie wbudowany mechanizm
sukcesu, pokonując tym samym ograniczający nas mechanizm porażki.

 

Ok, rozumiem, że już wiesz, czemu to takie ważne, zatem za chwile dowiesz się krok po kroku:

  • czym konkretnie jest cel,
  • jak należy go poprawnie wyznaczyć,
  • jak stworzyć kompleksowy i skuteczny plan,
  • oraz jak rozpocząć proces jego realizacji.

 

Na początku trochę teorii...

A więc, czym są cele?

 

Cel to nic innego jak marzenie poparte energią, zapisane i zorganizowane w kompleksowy i rzetelny plan jego realizacji. Dodatkowo cel musi być zgodny z akronimem S.M.A.R.T, czyli

  • Szczegółowy - zawierający konkretny przekaz;
  • Mierzalny - aby można było go zmierzyć, czyli liczbowo wyrazić jego realizację;
  • Atrakcyjny - aby nie był nudny oraz wzbudzał ciekawość i chęć do działania;
  • Realistyczny - aby był możliwy do osiągnięcia;
  • Terminowy - aby był określony czasowo.

 

Cel musi być dodatkowo INDYWIDUALNY, ponieważ "albo pracujesz nad realizacją własnych celów, albo nad realizacją cudzych celów". Możliwe jest jednak, że wiele osób może mieć w 100% ten sam cel, więc realizacja grupowa jest jak najbardziej wskazana, indywidualność celu tyczy się tu braku kompromisów, to musi być coś, co w 100% oddaje Twoją wizję - każdy kompromis osłabia Twoją motywację.

 

Ok, masz już podstawy teoretyczne by zrozumieć ideę celów, a teraz poznaj konkretny i kompleksowy plan jego wyznaczania opracowany na podstawie nauk Briana Tracy'ego.

 

12 etapowy plan ustalania celów.

 

1. Rozwiń w sobie pragnienie – intensywne, palące pragnienie:

  • Jest to siła motywująca, która umożliwia ci pokonanie lęku powstrzymującego większość ludzi. Wszystkie decyzje, które podejmujesz, opierają się na emocjach, na lęku lub pragnieniu. Silniejsze uczucie zawsze pokona słabsze.

 

2. Rozwiń w sobie wiarę:

  • Musisz całkowicie ufać, że zasługujesz na ten cel i że osiągniesz go wtedy, kiedy będziesz gotów. Musisz podtrzymywać swą wiarę, aż zmienią się w absolutne przekonanie, że Twój cel jest możliwy do osiągnięcia. Pamiętaj jednak by Twój cel był realistyczny – w taki łatwiej uwierzyć!

 

3. Zapisz to:

  •  Cel który nie jest zapisany, nie jest celem, jest tylko marzeniem i fantazją. Marzenie to cel nie poparty energią. Zapisując go na kartce zamieniasz go w coś materialnego i konkretnego. Wyjąłeś go z wyobraźni i nadałeś mu formę, z którą możesz coś zrobić, a przede wszystkim się rozliczyć!

 

4. Sporządź listę wszystkich korzyści, jakie osiągniesz po realizacji celu:

  • Tak jak cele są paliwem lokomotywy osiągnięć, tak świadomość motywacji jest siłą wzmacniającą Twoje pragnienie i popychającą cię na przód. Motywy muszą być dość wielkie by popychać cię na przód! Przygotuj więc listę korzyści i powieś nad łóżkiem - niech codziennie motywuje Cię do wstania i działania!

 

5. Przeanalizuj swoją pozycję, punkt wyjścia:

  • Określenie punktu wyjścia daje ci punkt odniesienia, w stosunku do którego możesz mierzyć postęp. Im jaśniej zdajesz sobie sprawę, skąd startujesz i dokąd idziesz, tym bardziej prawdopodobne, że dojdziesz do wymarzonego celu. Wypisz wszystko co masz teraz, tak łatwiej zrozumiesz ile musisz przejść i ile czasu może Ci to zabrać.

 

6. Wyznacz ostateczny termin:

  • Wyznacz terminy dla wszystkich materialnych i mierzalnych celów, takich jak zwiększenie dochodów, utrata pewnej liczby kilogramów itp. Konkretny termin jest jak termin oddania projektu w pracy lub w szkole - podświadomie będziemy czuć presję i zobowiązanie wobec samych siebie, co zwielokrotni szansę na realizację. Jeśli jesteś dla siebie zbyt pobłażliwy - poproś kogoś o wyznaczenie realnego terminu i ciągłe odpytywanie o jego realizację. Taka motywacja wynikająca z zainteresowania osób trzecich jest nieoceniona.

 

7. Sporządź listę wszystkich przeszkód stojących między Tobą a celem:

  • Wszędzie tam gdzie jest możliwy wielki sukces istnieją wielkie przeszkody. Sporządź listę przeszkód i uporządkuj ją. Musisz się skupić na likwidacji tych przeszkód podczas drogi do sukcesu.

 

8. Określ dodatkowe informacje, jakich potrzebujesz do osiągnięcia celów:

  • Ludzie osiągający więcej sukcesów to ci, którzy mają więcej informacji niż pozostali. Niemal wszystkie błędy jakie popełniasz wynikają z posiadania niedostatecznych lub niepoprawnych informacji. Jednym z twoich zadań jest określenie tego, co musisz wiedzieć, by osiągnąć to, co chcesz. Sporządź listę wszystkich informacji, talentów, umiejętności, zdolności i doświadczeń, których będziesz potrzebować, a następnie wykonaj plan pozyskania informacji lub umiejętności tak szybko jak to możliwe.

 

9. Sporządź listę wszystkich ludzi, których pomocy będziesz potrzebować:

  • Aby osiągnąć coś wartościowego, będziesz potrzebować pomocy i współpracy ze strony wielu ludzi. Pamiętaj jednak, że ludzie pomogą ci zrealizować Twoje cele, gdy Ty pomożesz im w realizacji ich celów.

 

10. Sporządź plan:

  • Plan to lista uporządkowanych według czasu i ważności celów. Lista uporządkowanych pod względem czasu zaczyna się od pierwszej czynności, którą musisz wykonać, a potem po kolei następują wszystkie zadania, które musisz wykonać przed osiągnięciem ostatecznego celu. Pamiętaj że plan może zawierać błędy, nie będzie od początku doskonały, unikaj perfekcjonizmu. Jedną z cech ludzi, którzy działają skutecznie jest otwartość na sprzężenie zwrotne i zdolność do poprawiania kursu.

 

11. Użyj wizualizacji:

  • Stwórz jasny, umysłowy obraz twoich celów, tak jakby już były osiągnięte. Wyświetlaj stale ten obraz na ekranie wyobraźni. Za każdym razem, gdy wizualizujesz swój cel, jako już osiągnięty, zwiększasz pragnienie i umacniasz wiarę w to, że cel ten jest możliwy do osiągnięcia. Dostaniesz to co możesz sobie wyobrazić.

 

12. Podejmij z góry decyzję, że nigdy się nie poddasz:

  • Wesprzyj swoje cele i plany konsekwencją i determinacją. Nigdy nie rozważaj nawet ewentualności porażki. Nigdy nie myśl o zatrzymaniu się. Zdecyduj że będziesz iść naprzód niezależnie od tego, co się będzie działo. Jeśli odrzucisz możliwość rezygnacji, musisz osiągnąć sukces. Wykształć w sobie zdolność do wytrwania w obliczu nieuniknionych przeszkód i kłopotów, w końcu osiągniesz punkt, w którym nic nie może ci przeszkodzić i nic cię nie zatrzyma.

 

"Nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj"- Winston Churchill.