Warunkowanie Neuro-Asocjacyjne (?) - Wow, jaka długa i trudna nazwa... Damian zwariowałeś?! O co właściwie chodzi? Przedstawię Ci dziś potężną technikę zmiany na zupełnie wyższy poziom dowolnego elementu Twojego życia... ale najpierw opowiem pewną historię!

 

Sylwestra i nowy rok spędziłem w Krakowie. Pojechałem tam do mojego bliskiego przyjaciela Mariusza (pozdrawiam Maniek!), który podczas jednej z rozmów zapytał się mnie... Damian, skoro zajmujesz się tym całym samorozwojem, skoro piszesz te artykuły, robisz szkolenia, dużo czytasz, oglądasz, to czy masz jakąś technikę na zmianę nawyków?... najlepiej szybko! :D

 

Podrzuciłem mu technikę, którą niżej szczegółowo opiszę...

ale najpierw przeczytajcie jego relację!

 

"Ogólnie ta technika była ostatnią deska ratunku, problem nietrywialny bo wszystkie standardowe techniki zawiodły, a moje nawyki były o 180 stopni różne, czyli chodziłem spać o 4-5 wstawałem o 14! Zwłaszcza że wszystkie zajęcia mam na popołudniu.

 

Na samym początku podszedłem do tego sceptycznie ale stwierdziłem - spróbujemy. Ogólnie kotwiczyłem wstawanie o 8 rano i poranne ćwiczenia. Ale żeby łatwo nie było stwierdziłem, że pójdę spać o 5. O 8 zadzwonił budzik, i co? Wstałem bez żadnego ociągania - jak wystrzelony z procy! Od razu poćwiczyłem i tak już od 3 dni! Oczywiście, co dzień to umacniam, a dzisiaj to było już przegięcie. Stary! Wstałem o 8 i zacząłem ćwiczyć, ale świadomie w pełni byłem obecny dopiero w połowie ćwiczeń!

 

Od jakiś 3 miesięcy próbowałem wyrobić nawyk wstawania o 8 rano i ćwiczeń... bez skutku! Leniwy się na studiach zrobiłem ot, co! Ta technika jest super jak się wszystko poprawnie i z dużą ilością emocji i wyobraźni zrobi. Naprawdę nie spodziewałem się ze to zadziała, a nawet jeśli, to nie, że z taka mocą."

 

THE-MIND

 

Wow! Udało się mu! Więc czemu by nie Tobie?

Ok, ok... Myślisz sobie... Damian! Dawaj wreszcie tą technikę! Ok, proszę bardzo...

 

Na czym polega cała zabawa?

 

Wyobraź sobie, że jesteś smutny! Naglę dzwonię do Ciebie i mówię... Ej! Stary! Udało się! Ten kontrakt, który mieliśmy podpisać... właśnie trzymam w ręce czek na 10 mln złotych! Jesteśmy bogaci! Jakie budzą się w Tobie emocje? Dalej jest Ci smutno? Wiesz co? Ja bym skakał z radości! :D

 

Czemu? A bo bym skojarzył kupę kasy z możliwością lepszego inwestowania w siebie, w swój biznes. Skojarzył bym to też z dostatnim i wygodnym życiem. Z zabawą, zakupami i licznymi imprezami! Z podróżami i nieograniczonymi możliwościami doświadczania rzeczy, które aktualnie są zablokowane, poprzez ograniczony budżet... Nooo i pomógłbym finansowo też rodzinie! Same plusy, prawda?

 

Ale...

 

Wiesz, że nie wszyscy by tak zareagowali? Na przykład moja babcia się zmartwiła, gdy wygrała 10 tys złotych. Wiesz czemu? Ona akurat kojarzy pieniądze z czymś złym. Uważa, że jak się ma kasę, to zaraz każdy chce pożyczyć. Jak dasz temu, a temu nie, to zaraz jest jakieś marudzenie. Babcia woli być biedna...

 

Zauważ! Sytuacja podoba, a różne reakcje, dlaczego?

 

Różnica to skojarzenie pieniędzy z przyjemnością w moim przypadku i prawdopodobnie w Twoim. A połączeniem pieniędzy z cierpieniem w przypadku babci. Istniejące połączanie nazywamy wzorcem (wzór zachowania) – czyli rzecz X robi uczucie Y.

 

Czy wiesz, że...

 

Czym jest dla Ciebie śmierć osoby bliskiej? Pewnie cierpieniem! Tak dla mnie też, dlatego szokiem było dla mnie gdy usłyszałem, iż są na świecie kultury, wiążące śmierć osoby bliskiej z przyjemnością. Pogrzeb to jedna wielka impreza, gdzie jest dużo radości, tańca i dobrego humoru. Dlaczego? Ale jak to? Widzisz... my jesteśmy warunkowani od dziecka do płaczu z powodu utraty fizycznej bliskiego. Oni są warunkowani do zabawy z powodu przeistoczenia się zmarłego w wyższy byt! W anioła, w cokolwiek...

 

Nasz umysł jest jak sieć komunikacyjna Polski. Drogi często uczęszczane są wyremontowane i podróż trwa szybko. Drogi słabo uczęszczane mają dziury, a niektórych nie ma na mapie. :)

 

Na czym polega technika zmiany siebie, którą opiszę?

 

Na tym, by zniszczyć starą autostradę, która łączy przyjemność z na przykład lenistwem. Od teraz połącznymy lenistwo z cierpieniem. Autostrada przyjemność zaś będzie prowadzić do ćwiczeń, wstawania rano, aktywności umysłowej, zawodowej i osobistej! Co Ty na to? :)

 

Zaczynajmy...

 

Krok 1 – Ustal najpierw 3 kwestie...

 • Czego bardzo chcesz?

 • Co Cię powstrzymuje?

 • Dlaczego nie mogłeś osiągnąć tego wcześniej?

 

Hym... w moim przypadku:

 • Powrócić do świetnej sylwetki z przed 3 lat.

 • Lenistwo przed ćwiczeniami.

 • Brak odpowiedniej diety.

 

Krok 2 – Połącz teraz nową rzecz z ogromną przyjemnością! Starą rzecz z wielkim cierpieniem!

 • Cierpienie – U mnie była to wizualizacja jak jem, jem i jem... jestem gruby, nie mieszczę się w żadne ubrania. Ludzie się śmieją! Dziewczyny nie chcą ze mną rozmawiać – do końca życia jestem sam. Biznes upada. Nie mogę znaleźć pracy i mieszkam pod mostem! Przyjaciele się mnie wstydzą... życie nie ma sensu! Bleeeech! Straszne prawda? Ale skuteczne... Właśnie o to w tym chodzi, by przegiąć na maksa! Osiągnąć granicę cierpienia, w której umysł wpada w panikę – mówi dosyć! Dosyć! Damian trzeba coś zmienić! Szybko!

 • Przyjemność – Wizualizacja, gdy osiągam zadowalającą sylwetkę. Aktywnie spędzam czas. Dotleniam umysł – czuje się świetnie... zdrowo się odżywiam! Poznaję fantastyczną kobietę, z którą się wiąże i ze wzmożoną siłą realizujemy wspólne cele. Znacznie efektywniej prowadzę swój biznes i osiągam sukces! Robię szkolenia na tysiąc osób. Dużo podróżuje po całym świecie... dziele się doświadczeniami i przemyśleniami na blogu! Imprezuje z przyjaciółmi! Zwiedzam, doświadczam, rozwijam się... jestem szczęśliwy! 

 

Jak to wyglądało u Mariusza?

 • Cierpienie - "Lezę sobie w łóżku, dzwoni budzik, który de facto też zmieniłem na przyjemny i miły dla ucha. I w momencie gdy dzwoni budzik, taka wielka pułapka na niedźwiedzia zaczyna zgniatać łóżko i jeżeli nie wstałem na czas to mnie miażdżyła, to była wizualizacja na cierpienie jak nie wstałem."

 • Przyjemność - "Wyglądało to tak, że na początku wyobrażałem sobie jakiś fajny sen, który by mnie skłonił do tego żeby nie wstawać i olać budzik. Później słyszę budzik, jest wysoko, na szafce, nad łóżkiem. Wstaję żeby go wyłączyć. Zbliżam się i mam kartkę przyczepioną na tej szafce z napisem zbudź się! Stoję obok niej i taka świetlista energia z niej wylatuje i daje mi takiego kopa ze robię salto zeskakując z mojego łóżka. Łapię w locie dwa Sejmitary (takie miecze...) i rzucam nimi w ścianę. W momencie gdy stoję na ziemi zadowolony z siebie, słyszę trzask zgniatającego się łóżka!"

 

Krok 3 – Łam stare ograniczające wzorce!

 • Ilekroć mam ochotę coś zjeść, a nie czuję głodu – idę do kuchni i piję sok! Działa za każdym razem! Chodzi o to by wytrącić swój umysł z poprzedniego toku rozumowania. Przedtem miałem nawyk, co jakiś czas przejść się do lodówki i coś wrzucić na ząb - dla zasady. Dziś oczywiście przechadzki są aktualne, ale sięgam po co innego! Przeszkadzałem tak długo staremu wzorcowi, że został zniszczony!

 • Podam jeszcze przykład książkowy - Jeśli jest Ci smutno - podskocz i powiedź na głos – "Hura! Dziś nie śmierdzą mi nogi!" - Gwarantuję, że szybko wybijesz się ze starego schematu myślenia takim zachowaniem! :D

 

Krok 4 – Znajdź alternatywę dla starego wzorca! Podtrzymaj stare korzyści nowym elementem!

 • Stary wzorzec – rzecz X dawała Ci uczucie Y. Chodzi teraz by znaleźć alternatywę dla starego. Tak więc szukamy rzeczy Z, która da Ci to samo uczucie Y – koniec filozofii. Proste?

 • Jak to wygląda u mnie? Lubię jeść i w zasadzie, nie można jedzenia zastąpić czym innym, natomiast można zrealizować cel główny inaczej. Przykład? Można zastąpić produkt znacznie lepszym odpowiednikiem! Wywalamy zwykły chleb i kupujemy pełnoziarnisty! Wszystkie korzyści z jedzenia podtrzymane, więc nie masz uczucia straty czegoś ważnego. Właśnie o to chodzi w tym punkcie! Ludzie, którzy rzucają papierosy, rzucają, ale cierpią, ponieważ tracą pewne korzyści – nie znajdują żadnej alternatywy! To błąd! :)

 

Krok 5 – Nieustannie umacniaj nowy wzorzec!

 • Wiesz już co sprawia Ci przyjemność i cierpienie – masz stworzoną wizualizację! Co teraz? Codziennie ją wzmacniaj – ciągle odtwarzaj w umyśle! Słuchaj muzyki, która wywołuje negatywne emocje i połącz z wizualizacją na cierpienie! Z wizualizacją na przyjemność - dokładnie tak samo. Połącz z muzyką, która wyzwala w Tobie stan FLOW, totalną euforię... słuchaj, słuchaj, kotwicz i kotwicz! Rób tak codziennie!

 • Nagradzaj się za każdym razem, gdy uda Ci się! Wstałeś o 8 i poćwiczyłeś? Nagroda! Zjadłeś tyle ile planowałeś? Nagroda! Pobiegałeś? Nagroda! Jaka nagroda? W dniu, z którego jestem zadowolony czytam książkę, która pasjonuje mnie na samą myśl o niej. W dniu, w którym pójdzie słabiej, czytam inną, którą męczę, męczę i zmęczyć nie mogę... Na mnie to serio działa! Ty musisz się zastanowić, co zadziała na Ciebie. :D

 

P.S. Odnośnie nagrody... Wiesz jak się szkoli delfiny? Czeka się, aż sam z siebie wyskoczy z wody. Rzuca się im rybę. Potem znowu wyskakuje i znowu ryba. Za którymś razem delfin łapie, że skok = ryba! Zatem skacze jak szalony! Wtedy rzuca się mu co 3 raz. Delfin dochodzi do wniosku, że skoro dostaje za 3 razem, to te 2 pierwsze nie mają znaczenia i zrobi je na "odwal". Wtedy, rzuca się delfinowi rybę losowo, tak by starał się za każdym razem. Po jakimś czasie rzuca się mu bez powodu. Delfin jest już wytresowany – jego każdy skok, to majstersztyk! :D

 

Krok 6 – Sprawdź, czy stare budzi odrazę!

 • Pomyśl o starych schemacie – pomyśl, że śpisz do 14, albo że jesz wysokokaloryczne jedzenie, albo cokolwiek innego z czym walczyłeś – czy wzbudza to w Tobie odrazę? Bo we mnie tak! Fuuuu! Jeśli wzbudza, znaczy, że udało się! Jeśli jeszcze nie – oznacza, że musisz prześledzić cały proces jeszcze raz!

 

Co gdy nie działa?

 1. Czy na pewno połączyłeś wielkie cierpienie ze starym sposobem działania?

 2. Czy na pewno połączyłeś wielką przyjemność z nowym sposobem działania?

 3. Czy aby na pewno ta nowa rzecz jest w pełni zgodna z Twoimi wartościami?

 4. Czy wszystkie korzyści ze starego wzorca są przekierowane na nowy?

 5. Czy istnieje coś co mimo wszystko uruchamia stary wzorzec?

 

Wszystkie pytania są jasne i weryfikują, czy poprawnie wykonałeś technikę. Omówię tu tylko ostanie pytanie sprawdzające. Czy istnieje coś co dalej uruchamia stary wzorzec? Zobacz... Możesz pracować nad tym by na przykład przestać pić, ale musisz to wyeliminować całkowicie! Musisz uwzględnić wszystkie sytuacje, takie jak sylwester, czyjeś urodziny, lub awans w pracy! Nie może istnieć dosłownie nic, co sprawi, że zaburzysz nowy wzorzec!

 

Na koniec! Czy wierzysz w natychmiastową zmianę?

 

To ważne! Wiara jest potężnym sprzymierzeńcem! Jeśli do tej pory nie wierzyłeś, to opowiem Ci pewną historyjkę! Historyjkę o tym, jak zaledwie 3 pierwsze kroki opisanej techniki, spowodowały całkowitą zmianę w ułamek sekundy!

 

Przychodzi dziewczynka do domu, widzi palącego tatę. Płacze i krzyczy...

 • Dziewczynka: "Tato tato! Przestań się zabijać!"

 • Ojciec: "Kochanie! Spokojnie... Nie mam się zamiaru zabijać"

 • Dziewczynka: "Tato! Przestań się truć! Chcę byś był ze mną zawsze! Byś był obecny na moim ślubie, byś bawił się z wnukami, byś jeździł z nimi na wakacje! Tato, proszę! Nie zabijaj się!"

 

Efekt? Ojciec rzucił palenie! Od razu!

 

Ponawiam pytanie... Czy wierzysz w natychmiastową zmianę?

Teraz pewnie już masz absolutną pewność, że to całkowicie możliwe! :)

 

Koniec!

 

Otrzymałeś ode mnie dziś technikę, która może zmienić wszystko – albo nic! Zabawa polega na tym, byś potraktował ją serio. Zaczął to robić, a zadziała... Zadziałało na mnie, zadziałało na Mariuszu (pozdrawiam raz jeszcze Maniek!), podziałało też na innych... czas na Ciebie!

 

Wyzwanie!

 

Pamiętasz scenę z filmu Matrix, gdy Morfeusz wyciąga 2 pigułki – niebieską i czerwoną i mówi do Neo tak: "Weź niebieską pigułkę, a historia się skończy, obudzisz się we własnym łóżku i uwierzysz we wszystko, w co zechcesz. Weź czerwoną pigułkę, a zostaniesz w krainie czarów i pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora."

 

Dziś ja tak mówię do Ciebie! Weź niebieską – olej ten artykuł i rób cokolwiek dotąd robiłeś. Weź czerwoną i zacznij działać! Zacznij kontrolować swoje życie, w pełni je kształtować i osiągnij co tylko chcesz! Weź artykuł do serca i do dzieła! Do pracy... czas ucieka! Tik tak, tik tak... ;)