"Szybuj z Orłami zamiast grzebać ziemię z Kurami". Brian Tracy

 

Widziałeś kiedyś szybkiego, zwinnego Orła, który zachowywałby się jak Kura? Albo zdrowego, silnego Lwa, który zachowywałby się jak Owca? Albo Rekina, uciekającego przed Delfinem? Pewnie nie! Zobacz... Zwierzęta, są tym czym stworzyła ich Natura. Zachowują się w ściśle określony sposób. One nie mają najmniejszego problemu z wykorzystywaniem własnego potencjału – po prostu działają z pełną wiarą w to czym są!

 

A Człowiek? Niestety stwierdzam z ogromnym bólem serca, że widziałem setki osób, które nie potrafią korzystać z dobrodziejstw swego dziedzictwa, z talentów jakie się w nich kryją... 

 

Jak myślisz... Czy Lew rozmyśla godzinami nad tym, czy faktycznie jest Lwem? A może mrówkojadem? Zastanów się, czy dopadają go chwile zwątpienia? Czy podważa swoją moc i władzę? Jak myślisz, czy silny, zwinny i szybki Lew, ma chwile zawahania?

 

Totalny absurd! Lew to Lew, dopóki zdrowy, dopóty Król własnego życia!
On po prostu posiada w tej kwestii absolutne przekonanie!

 

A jak jest z Człowiekiem? Jak jest z Tobą? Nie wiem, czy wiesz, ale...

 • Twoją naturą jest Zwyciężanie!
 • Twoją naturą jest Odkrywanie!
 • Twoją naturą jest Nauka i Rozwój!
 • I wreszcie! Twoją naturą jest Szczęście!

 

Mówię poważnie! Jeśli masz wątpliwości, to czas się obudzić. Przestań z sobą walczyć. Zobacz kim jesteś, zobacz co możesz osiągnąć, zobacz jak potężna moc się w Tobie kryje. Śmiało! Uwolnij swój potencjał. Poczuj...

 

mqdefault

Poczuj w sobie siłę!

 

Zacznijmy od tego, że na poziomie genetycznym, Ty, Ja, Bill Gates, Meksykanin z za oceanu – wszyscy wykazujemy podobne cechy. Ba! Właściwie jesteśmy niemal identyczni. Bruce Lee powiedział kiedyś swoim uczniom – "Jeśli ja potrafię coś zrobić, to wy też! Nie mam 3 rąk, ani 3 nóg... Jedyna różnica tkwi w tym, że ja wierze we własne możliwości, a wy?".

 

O ograniczeniach słów kilka!

Czemu nie wykorzystujemy w pełni swojego potencjału?

 

Wyobraź sobie jajo orła, które pewnego dnia wypadło z gniazda. Zostało całe i zdrowe przygarnięte przez Kurę z pobliskiego gospodarstwa. Kura postanowiła się nim opiekować tak, jak swoim, więc Orzeł po wykluciu bawił się całe dnie z Kurczakami, jadł to co one, uczył się tego co one - Stał się jednym z nich! Pewnego dnia przyszło niebezpieczeństwo, wszystkie Kury zaczęły uciekać w panice. Mały Orzeł zobaczył wielki cień... Z zaciekawieniem, bez strachu i respektu spojrzało w górę i ujrzało lot majestatycznego Wielkiego Orła... Pełne pasji i ciekawości zapytało - "Mamo, mamo... Co to było? Czemu uciekamy?".

 

Kura odpowiedziała... "To był Orzeł – Lepiej go nie denerwować. Jak go zobaczysz uciekaj! Jest agresywny, silny, umie latać, to Pan przestworzy. To zupełnie inna liga. Taki to ma życie, bierze co chce, niczego się nie boi. Nie to co my – kury. Nasze miejsce jest tu - na ziemi."

 

Uwaga! To co przeczytałeś porusza 3 ważne kwestie.

 • Człowiek jest orłem, ale jego nielatanie bierze się z niewiedzy o własnej sile.
 • Czasami człowiek czuje, że jest Orłem, ale nikt go nie nauczył nim być.
 • Wszyscy dokoła wierzą, że są Kurami, więc zakładają, że inni również.

 

123

 

Dlatego, gdyby ktoś próbował Ci wmówić, że...

 • Człowiekiem sukcesu trzeba się urodzić! - Bzdura! B. Tracy się taki nie urodził.
 • To może trzeba skończyć dobrą szkołę! - Bzdura! S. Jobs nie skończył szkoły.
 • To może trzeba mieć szczęście! - Bzdura! A. Małysz nie wierzy w szczęście.
 • A może chodzi o talent! - Bzdura! W. Disney uchodził za beztalencie.

 

"Bogaty ojciec nauczył mnie, że stwierdzenie "Nie możesz tego zrobić",
nie musi oznaczać,
 że "Nie możesz". Często oznacza to,
że ta druga strona nie może". Robert Kiyosaki

 

Skąd bierze się sukces? Przypadek? Oooo Nie!

 

W starożytności twierdzono, że miarą potencjału jest odpowiednie urodzenie – tylko elita mogła osiągać sukcesy! W średniowieczu, potencjał był własnością boga. Nie można było wiele zdziałać – albo miałeś dar (byłeś od boga), albo byłeś rolnikiem.

 

W XX wieku nastąpił przełom...

 

Właściwie żyjemy w najlepszych możliwych czasach!
Nigdy wcześniej, to nie było takie proste!

 

Dziś wiemy, że Sukces nie zależy od uwarunkowań, od przypadku, ani wykształcenia – zależy on tylko od wiary w Siebie. Wiemy, że każdy człowiek jest taki sam i można go porównać do Komputera. Problem polega na tym, że nie mamy do tego Komputera instrukcji obsługi – gdzieś nam zaginęła i odkrywamy ją na nowo.

 

Człowiek, bez instrukcji jest trochę zagubiony – dlatego, nie potrafi wykrzesać z siebie 100% potencjału. Człowiek sam w sobie jest tylko złożonym mechanizmem – między geniuszem, a nieudacznikiem nie ma większych różnic. Jego prawdziwy potencjał mierzy się za pomocą jakości Oprogramowania (Osobowości).

 

Przez lata prowadzono badania nad odkryciem owej "instrukcji obsługi", która pozwoli każdemu osiągać równomierne sukcesy, która pozwoli osiągnąć radość i szczęście. Stwierdzono, że nasze sukcesy i porażki są wynikiem konkretnych ustawień umysłu!

 

Wynika z tego dość prosty fakt. Gdybyś kupił dziś super komputer za 20 tys. zł i zainstalował na nim Windows 95, to Twój sprzęt, mimo, że najnowszy byłby zupełnie bezużyteczny, nie miał byś nawet dostępu do Internetu. By dokonać jakiejkolwiek operacji – nawet najprostszej – strasznie byś się namęczył. Jednak po instalacji Windows 7 – jego wydajność wzrosła by milion razy!

 

Zatem, jeśli nie jesteś zadowolony z jakości własnych relacji międzyludzkich,
lub swojej fizyczności, lub finansów - Usuń stary, wadliwy program
i zainstaluj nowszy pt. SUKCES v 2.0. :)

 

Jak to zrobić? Już, już... po kolei...

 

Na dzień dzisiejszy wyodrębniamy 3 elementy naszego człowieczeństwa:

 • Ciało i Świadomość – Mechanizm do analizowania bodźców (np. Komputer).
 • Podświadomość – Oprogramowanie, Zestawy wartości i zasad (np. System).
 • Nadświadomość – Siła sprawcza, Bóg, Karma, Wszechświat (np. Internet).

 

Z wielkim przymrużeniem oka – przedstawiam zasadę działania. :)

 

Jeśli chcesz pojechać na Majorkę – należy wprowadzić rozkaz do podświadomości, czyli wpisujesz odpowiednie literki na klawiaturze. Podświadomość, czyli Twój System Operacyjny skleja to w całość, nadaje mu znaczenie i wartość. Jeśli wszystko jest ok – czytaj Twój antywirus i antyspam to przepuści – następuje połączenie Internetem. Nadświadomość, czyli wielka baza wszystkiego przedstawia Ci wyniki. Mniej więcej jak Google – do Ciebie należy tylko wybrać wynik.

 

mind

 

Cała zabawa polega na tym, by zadbać o dobry system operacyjny, wpisać odpowiednie hasło i czekać na rezultaty! Czyli... Twój Sukces zależy głównie od Systemu Operacyjnego. To on odpowiada za to kim jesteś, jakie są Twoje wartości i oczekiwania, zatem wszelka zmiana powinna być związana właśnie z nim.

 

"Wszystko to, co Ci się przydarza, co osiągasz i to, czym się stajesz, zależy od Twojego sposobu myślenia, sposobu korzystania z umysłu. Zaczynając zmieniać swój umysł, zaczynasz wprowadzać zmiany w całym życiu. Zastanówmy się jednak, jak doszedłeś do stanu, w jakim znajdujesz się dziś. Jakie czynniki kształtujące wpłynęły na to, kim jesteś w tej chwili? Dlaczego myślisz, i czujesz tak, jak czujesz? W jaki sposób dotarłeś do obecnego stanu?" Brian Tracy.

 

Jesteś tu gdzie jesteś, Twoje życie wygląda, tak, a nie inaczej, ponieważ, takie były twoje wybory w przeszłości. Twoją moc, potencjał w dniu dzisiejszym określa kilka czynników, zależnych od tego, jak myślałeś kiedyś, co myślisz teraz, co robiłeś kiedyś oraz co robisz teraz.

 

121

 

Posłużę się tu wzorem Briana Tracy'ego z książki "Maksimum Osiągnięć". Optymistyczna wiadomość jest taka, że zmiana każdego czynnika nawet odrobinę – znacznie zwiększa wynik!

 

(CN + CW) * P = IPJ

 

 • CN – cechy nabyte,

 • CW – cechy wrodzone,

 • P – postawa,

 • IPJ – indywidualny potencjał jednostki.

 

Czyli, jeśli nauczysz się czegoś nowego, dopracujesz lub
całkowicie zmienisz swoją postawę zwielokrotniasz swoją moc! :)

 

a) CW - Cechy wrodzone – To Twoje naturalne talenty i zdolności. Twoje Wewnętrze aspekty osobowości, które są z grubsza ustalone w momencie narodzin - dziedzictwo genetyczne. Trudno je zmienić. Biorąc pod uwagę, że Twoi przodkowie zbudowali piramidy, wymyślili koło, ujarzmili ogień, dotarli na księżyc, stworzyli samolot, Internet, antybiotyki, prąd... A Ty jesteś taki jak oni, płynie z tego prosty wniosek, że nie masz się o co martwić... Twoje cechy wrodzone są na najwyższym poziomie... Jesteś Zwycięzcą! :) Ufff, czyli połowa pracy zrobiona! To oznacza, że Twój sukces, zależy już tylko od 2 czynników i co optymistyczne – od dwóch, na które masz wpływ!

 

By the way... Mój bliski przyjaciel ma niesamowitą filozofię życia,
która zakłada – "Największy, najtrudniejszy i najbardziej męczący
wyścig masz już za sobą – żyjesz! Jesteś zwycięzcą!". :)

 

b) CN - Cechy nabyte – To umiejętności i zdolności, które rozwijasz za pomocą zdobywanej wiedzy i doświadczenia. Jest to coś zupełnie zależne od Ciebie! Chcesz być mówcą? Ćwicz wystąpienia publiczne. Chcesz być kierowcą rajdowym? Naucz się jeździć. Chcesz być... Naucz się! Taka jest zasada! Proces uczenia z natury jest powolny, ponieważ musi dojść do wykształcenia odpowiednich połączeń w mózgu, które potem muszą się odpowiednio długo umacniać. Nie mniej, każda decyzja podjęta o nauce czegoś ważnego, większa Twój współczynnik cech nabytych.

 

c) P – Postawa – To ona właśnie okazuje się kluczem do zagadki osiągnięć! Postawę można udoskonalać niemal w nieskończoność, a zmianę można wykonać od ręki! Nawet przeciętna osoba, która posiada niski współczynnik cech wrodzonych i nabytych, może dokonać wielkich rzeczy. Serio! Postawa to Twój sposób podejścia do życia. Postawa odpowiada za to jak świat Cię widzi, i jak Ty widzisz świat. Im lepsza postawa, tym więcej osób chce się z Tobą zadawać. Tym więcej szans i okazji zaczniesz dostrzegać. Musisz wykształcić pozytywne nastawienie do siebie, do życia – to pierwszy krok do uwolnienia drzemiącego w Tobie potencjału.

 

Skąd bierze się postawa?

 

Dlaczego nastawienie jednych jest pozytywne, a innych negatywne? Twoją postawę określają oczekiwania. Twoje oczekiwania, co do samego siebie, do innych, do życia, do pracy, do partnera. Oczekiwania mają wielką siłę. Wywierają ogromny wpływ na Ciebie i Twój świat. Jeśli oczekujesz, że będą się przydarzać dobre rzeczy, Twoje nastawienie do ludzi i sytuacji będzie pozytywne.

 

Trzeba mieć na uwadze, by oczekiwania były optymalne. Jeśli oczekujesz, od siebie lub innych za mało, nie ma wtedy wzrostu – nie ma rozwoju. Takie osoby mogą się czuć nie potrzebne. Jeśli oczekujesz za dużo, w zbyt krótkim czasie – Ty lub ktoś, może odczuć to jako presję. Presja drażni, generuje złe emocje, które wpływają na postawę. Twoje oczekiwania powinny być pozytywne, nieinwazyjne i przede wszystkim dostosowane do osoby i sytuacji. Pozytywne oczekiwania nastrajają Twój umysł na odczuwanie pozytywnych aspektów dnia codziennego. Dają więcej energii do życia. Pobudzają chęć rozwoju, wzmagają poczucie własnej wartości, pewności i wiary w Siebie.

 

Jeśli wstajesz z myślą – "Ehhh... dzisiejszy dzień będzie do dupy. Nie uda mi się."
To wieczorem położysz się spać z myślą – "Ehh... miałem rację, jest do dupy."

 

Jeśli wstajesz z myślą – "Jest super! Życie jest piękne! Na pewno mi się uda!"
Na 100% wieczorem położysz się z myślą – "Ha! Miałem rację, jest wspaniale!"

 

Skąd zatem biorą się oczekiwania?

 

Twoje oczekiwania są określane przez przekonania. Posiadasz pewną bazę danych przekonań o sobie, o świecie, o innych - powstają one na podstawie tego, co uważasz za prawdziwe.

 

"Każdy człowiek żyje, wierząc w to, co podpowiada mu rozum, oraz doświadczenie. Sumę tych informacji nazywa rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia nieokreślone, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."

 

Nawet jeśli masz fałszywe lub ograniczające przekonania, będą się one przejawiać w Twoich oczekiwaniach, postawach, a ostatecznie – w Twoich osiągnięciach. Twój umysł wierzy w To, co uznajesz za prawdziwe. Na tym polega iluzja.

 

"Jedyną metodą dotarcia do praprzyczyny Twoich myśli i uczuć jest stopniowe zgłębianie warstw własnej osobowości. To jedyny sposób wprowadzenia szybkich i trwałych zmian w życiu, a także działaniu. Wszelki ruch odbywa się od wewnątrz na zewnątrz. To co mówisz i robisz, ma swoje źródło w życiu wewnętrznym." Brian Tracy

 

Twoje przekonania zatem określają rodzaj Twojej osobowości. Skąd biorą się te przekonania? To pytanie prowadzi nas do największego odkrycia, przełomu w psychologii XX wieku – do odkrycia Mind Set'u. Do ustawień Twojego systemu operacyjnego!

 

Mind Set... Czyli, przekonania, zasady postępowania i ograniczenia.

 

Mind Set to zbiór przekonań na własny temat, na temat własnego życia i świata. Jest głównym programem Twojego wewnętrznego Komputera. Jest on zbiorem przekonań określających Twoją rzeczywistość. Mind Set, to Twoja struktura informacji - determinuje działania i zachowania we wszystkich dziedzinach życia. Zawsze działasz w sposób zgodny z własnymi ustawieniami – zbiorem pewników, które gromadzisz od urodzenia.

 

"Jesteś tu, gdzie jesteś, i tym kim jesteś, dlatego że taka jest Twoja wewnętrzna opinia na własny temat. Bogaty czy biedny, gruby czy chudy, człowiek sukcesu czy człowiek przegrany – o tym wszystkim decydują przekonania. Jeśli zmienisz przekonania w dowolnej dziedzinie, natychmiast zacznie się zmieniać ten obszar Twojego życia. Odmienią się oczekiwania, postawy, zachowania i wyniki." Brian Tracy

 

Zacznij myśleć o sobie takim, jakim chciałbyś być. Najlepiej od zaraz! Możesz zdecydować, że wszystkie elementy Twojego życia będą pozytywne, ekscytujące i budujące – dokładnie takie jakie chcesz. Możesz sprawić, że Twoje życie stanie się arcydziełem. Nowe konstruktywne myśli, przekonania, uczucia same zaczną przeradzać się w rzeczywistość. Twój mózg oczywiście będzie w szoku, gdy zmienisz myślenie, ale szybko się przyzwyczai – to Ty jesteś Królem swojego życia! Ty rozkazujesz, umysł wykonuje – nie odwrotnie! Zapamiętaj!

 

Ale jak to?

 

Oglądałeś kiedyś horror? Jak myślisz, dlaczego się boimy horrorów? Przecież wiemy, że to fikcja. Prawda, czy nie – mózg widzi obraz. Nie traci czasu na zastanawianie się, czy zagrożenie jest prawdziwe czy nie. Zakłada, że tak – na wszelki wypadek. Stąd strach! Twój mózg nauczył się wierzyć w bodźce – to one gwarantowały przetrwanie. Wystarczy karmić go innymi obrazami, by zmienić jego sposób myślenia – jego strukturę przekonań!

 

Z czego składa się struktura przekonań (Mind Set)?

 1. Samoideał – Wizja lub idealny wizerunek osoby, którą najbardziej chciałbyś być. Ten idealny obraz wywiera wielki wpływ na Twój sposób myślenia i zachowania. Stanowi on zbiór cech, które podziwiasz u innych ludzi. To taki magnes, który niewidzialną siłą ciągnie Cię w górę. Smutni, przegrani i nieszczęśliwi ludzie mają bardzo rozmyte ideały, a w większości wypadków w ogóle ich nie mają. "Pokażcie mi swoich bohaterów, a powiem wam, kim jesteście!" - mawiał Steve Jobs.

 2. Samowizerunek – Czyli, sposób widzenia siebie, myślenia o sobie w każdej sekundzie życia. Twoje zachowanie jest zawsze zgodne z Twoim wizerunkiem – w garniturze czujesz się pewniej, w dresach luźniej. Jak dużo czytasz, czujesz się mądry, jak dużo biegasz wysportowany. Tak jak się widzisz, tak o sobie myślisz. Dzięki temu możesz pozytywnie wpływać na swoje zachowania poprzez zaplanowaną zmianę wewnętrznego i zewnętrznego obrazu siebie. W miarę jak Twój wewnętrzny obraz i opinia o sobie stają się bardziej pozytywne, to Twoje zachowania i działania zyskują na spójności i skuteczności.

 3. Szacunek do Siebie – Czyli odczucia na własny temat. Oto klucz do szczęścia i osobistych sukcesów. Jest to rdzeń Twojej wewnętrznej elektrowni. Źródło energii, entuzjazmu, optymizmu. Siła napędowa Twojego życia. Najlepszą miarą szacunku do siebie jest współczynnik akceptacji i pozytywnych emocji względem siebie. Im bardziej lubisz siebie, tym lepiej Ci wszystko wychodzi. Masz większą pewność siebie i pozytywną postawę. Jesteś zdrowszy, sprawniejszy i szczęśliwszy!

 

Jak zaktualizować wewnętrzny System Operacyjny?

 

Mind Set sprawia, że jesteś tym, kim się czujesz przez większość czasu. Twoje dominujące myśli i aspiracje stają się rzeczywistością. Rzeczy, o których myślisz, i sposób, w jaki myślisz o nich określają Twój poziom zdrowia, bogactwa i szczęścia we wszystkich dziedzinach życia. Oto odkrycie najnowszej psychologii. Możesz się z nimi nie zgadzać. Tak samo jak możesz nie zgadzać się z grawitacją. To nic nie zmienia! Prawa działają i koniec. Wierzysz, czy nie - grawitacja i tak przyciąga. Od dziś zatem masz moc, zmiany siebie na lepsze! Zacznij budować swoją potęgę od nauczenia umysłu, by zajmował się tym, czego pragniesz, a nie tym, czego nie chcesz.

 

"Twoje dzisiejsze życie zostało stworzone przez myśl z przeszłości. Ty sam jesteś odpowiedzialny za to, kim jesteś i czym jesteś dzisiaj. Możesz w każdej chwili zmienić swoją przyszłość, przejmując od dziś kontrolę nad swoją świadomością. Możesz zmienić swoje życie w coś cudownego, w stałe przeżywanie wolności, przyjemności, zdrowia, szczęścia i sukcesu. Musisz tylko zdecydować, że tak ma być, i nie dopuszczać do siebie żadnych myśli, które są niezgodne z tym obrazem." Brian Tracy

 

Muszę Cię ostrzec! Wprowadzanie zmian, które pozwolą Ci na małą rewolucję życia - nie jest łatwe. Dotarcie do aktualnego punktu, zajęło ci całe życie. Zmiana tego stanu wymagać będzie ogromnego wysiłku. Na szczęście nagroda jest bezcenna – przebudzisz naturalny potencjał, naturalną moc, która od tysięcy lat, pcha ludzi do Sukcesu i Szczęścia!

 

122

 

Oto najwspanialsza nauka - tak naprawdę, wszystko co potrzebujesz jest już w Tobie! Musisz tylko to wyzwolić! To Ty robisz miłość, Ty robisz radość, Ty robisz sukces. Każde uczucie, które w Tobie powstaje – już jest tam wcześniej.

 

Pamiętaj!

 

Dokądkolwiek dążysz, cokolwiek chcesz osiągnąć - musisz dbać o swoją psychologię. O swój System Operacyjny. Prawa natury działają, czy tego chcesz czy nie. Możesz jednak nauczyć się nad nimi panować! Twój System Operacyjny zajmuje się takimi procesami jak oddychanie, krążenie krwi, to on odbiera chaotyczną wiązkę fotonów zamieniając ją w bodziec wizualny. To on odbiera zagęszczone powietrze, zamieniając w bodźce słuchowe. Ten system działa automatycznie, perfekcyjnie, nieomylnie i natychmiastowo i conajważniejsze poza kontrolą (nie da się tego spaprać)! :D

 

Pamiętasz jak to było gdy poszedłeś na kurs prawa jazdy? Pierwsze spotkanie z samochodem... Opanowanie tego wszystkiego na raz... Skrzynia biegów, sprzęgło, gaz, hamulec, światła, kontrola prędkości, już nie wspominając o przepisach ruchu – za dużo jak na 1 osobę, prawda?

 

I tak i nie! Twoja natura jest mądrzejsza niż myślisz. Ona zaczyna szukać pewnych schematów i wzorców. Zaczyna ściągać określone czynności na niższy poziom świadomości. Po pewnym czasie dzieje się coś niesamowitego. Jedziemy, i nie wiemy już dlaczego! Wszystko dzieje się samo... Nasz wewnętrzny System Operacyjny opanował tą umiejętność. Odciążył umysł świadomy, który jest trochę beznadziejny, w takich kwestiach. :)

 

Pamiętam jak dziś, gdy na studiach nasza Pani z Psychologii, przyznała, że musi pomyśleć chwilę nad tym, którą nogą się hamuje. Lewą? A może Prawą? Hymmm...  Identycznie jest ze wszystkim! Chcesz osiągnąć Sukces? Naucz swój umysł sukcesu, tak jak jazdy samochodem – zrobi się samo!

 

Życie da Ci to czego oczekujesz!

 

Przytoczę tu pewną historyjkę zaczerpniętą od Antonego Robbinsa. Podczas spaceru zaczepił go "bezdomny" prosząc o ćwierć dolara. Tony oczywiście dał, myśląc – nie będę osądzał – prosi, więc dam. Wręczając monetę nawiązał się dialog...

 

 • "Czy na pewno chce Pan ćwierć dolara?"
 • "Tak, tylko ćwierć dolara! Wtedy będę szczęśliwy!"
 • "Ok, proszę ćwierć dolara! I proszę, też zapamiętać...
  Życie da Panu tyle, o ile Pan poprosi."

 

Tony odszedł i pomyślał...

 • "Jaka różnica jest między nim a mną? Czy on jest jakiś zły i spotkała go kara boska? Czy ja jestem jakiś cudowny, że odnoszę sukcesy? Bzdura! Wow... A może odpowiedź jest zawarta w tym co mu powiedziałem? Życie da Ci tyle, o ile poprosisz? Genialne!"

 

"Szybuj z Orłami zamiast grzebać ziemię z Kurami". Brian Tracy